Predstavenie projektu CLAY NEXT
Cieľom projektu je vytvorenie novej značky výrobkov pre domácnosti. Chceme prepojiť spotrebnú elektroniku, digitálne nástroje a miestnu remeselnú výrobu. Vďaka produktovému dizajnu a naplneniu požiadaviek trhu projekt Clay Next vytvára potenciál pre prepojenie tradičnej keramiky s aktuálnym životným štýlom.
Ako by ste sa predstavili?
Cieľom projektu je vytvorenie novej značky výrobkov pre domácnosti. Chceme prepojiť spotrebnú elektroniku, digitálne nástroje a miestnu remeselnú výrobu. Vďaka produktovému dizajnu a naplneniu požiadaviek trhu projekt Clay Next vytvára potenciál pre prepojenie tradičnej keramiky s aktuálnym životným štýlom.
Ako ste sa zapojili do projektu OpenMaker?
Základný výskum tvorený štúdiou uskutočniteľnosti projektu, bol podporený grantovou schémou Nadácie Tatra banky s názvom „Viac dizajnu“. Projekt OpenMaker sme identifikovali ako skvelú príležitosť pre ďalší rozvoj našej vízie.
Aké sú podľa vašich skúseností silné stránky a výzvy týkajúce sa vzájomnej spolupráce medzi výrobnými firmami a inovátormi?
Unikátna pridaná hodnota partnerstva spočíva v našej predchádzajúcej skúsenosti s prácou v tíme, ako aj s našimi rôznorodými skúsenosťami, komplementárnymi znalosťami, ktoré nám umožňujú prispievať k cieľom projektu na jeho rôznych úrovniach. Partneri realizovali niekoľko spoločných projektov, týkajúcich sa výskumu a prototypov produktov. Ďalšou výhodou, ktorú považujeme za podstatnú, je nedávno uskutočnený projekt podporený Nadáciou Tatra banky, týkajúci sa výskumu v oblasti 3D tlače. Hlavnou výzvou, ktorej v súčasnosti čelíme, je integrácia remeselného procesu a jeho vplyv na konečný produktový dizajn.
Snívajte vo veľkom! Aký by bol najväčší úspech pre váš projekt? Čo je pre Vás najväčšia výzva?
Chceli by sme posilniť mieru vzájomnej spolupráce – projekt zahŕňa 3 partnerov s úplne odlišnými znalosťami (digitálna výroba, produktový dizajn a generatívny dizajn) a konečný výsledok je možné modifikovať na základe manuálneho remeselného procesu. Jedná sa o vzácnu kombináciu, ktorú sa v našej krajine ešte nepodarilo úspešne zaviesť do obchodnej praxe. Kľúčovou výzvou v rámci projektu, je vytvorenie trvalo udržateľného obchodného modelu, založeného na unikátnej kombinácii najmodernejšej technológie výroby a tradičných remesiel, a to s možnosťou výroby na zákazku.
Aké prínosy predpokladáte z účasti v projekte OpenMaker a ako tieto skúsenosti vplývajú na vaše dlhodobé plány?
Sme veľmi vďační, že nám projekt OpenMaker umožnil posunúť náš koncept do ďalšej fázy. Našou ambíciou je začať výrobu a predaj prvého produktu, resp. prvej produktovej línie. Jedná sa o bezdrôtovú nabíjačku pre mobilné telefóny a iné prenosné zariadenia, ktorej výroba je založená na 3D tlači a následnom ručnom spracovaní tradičným procesom. Našou unikátnou predajnou stratégiou bude inovatívny dizajn, možnosť prispôsobenia produktu a spoločenský aspekt (udržateľnosť miestnych tradícií). Hlavným cieľom je vyvinúť vlastné procesné a softvérové riešenie (vychádzajúce z generatívneho dizajnu) pre návrhy a samotnú výrobu na mieru. Chceme, aby sa Clay Next stala prvou slovenskou značkou, ktorá je založená na decentralizovanej výrobe a ktorá masovo vyrába prispôsobené produkty a zároveň podporuje miestnych výrobcov keramiky.
Zažili ste ako inovátor aj nejakú zaujímavú, alebo zábavnú situáciu, s ktorou by ste sa s nami podelili?
Tlačíme veľa a zlyhávame ešte viac.