Máme 5 víťazov v súťaži projektu OpenMaker

Máme 5 víťazov v súťaži projektu OpenMaker

V rámci súťaže projektu OpenMaker bolo vybraných 5 projektov, ktoré získajú finančnú podporu po 20 000 €.

Medzinárodná komisia vybrala v rámci súťaže OpenMaker päť inovatívnych riešení, ktoré získajú podporu po 20 tisíc eur:

1. BIOplastic Material development for intermediate and final products

Cieľom projektu je vyvinúť obnoviteľný, biodegradovateľný materiál, ktorý bude v budúcnosti schopný nahradiť ropné plasty. Inováciou predmetnej technológie je revolučná schopnosť rozložiť sa v domácom komposte.

2. CLAY NEXT – 21st century ceramics

Cieľom projektu je založenie novej značky úžitkovej keramiky, vyrábanej prostredníctvom 3D tlače a dopytovej produkcie. Projekt prepája spotrebnú elektroniku, nástroje digitálnej fabrikácie a lokálnu remeselnú tradíciu.

3. XtMos – Extreme Motors

Cieľom projektu je využívanie zdrojov obnoviteľnej energie, návrh troch konceptov integrovaných motorov poháňaných slnečnou energiou a vytvorenie prototypu jedného z týchto konceptov.

4. LiDa – Light in the Dark

Cieľom projektu je zvýšenie bezpečnosti turistov na značených trasách v prípade zhoršených poveternostných podmienok. Projekt je založený na najnovších poznatkoch v oblasti pasívnej navigácie a využíva obnoviteľné zdroje energie.

5. Eco-social Innovation – Turning textile waste into a resource with social engagement

Cieľom projektu je využitie nežiaducich odevov, transformácia starého oblečenia na nové výrobky z recyklovanej netkanej textílie a zamestnávanie ľudí v núdzi.

„Okrem finančnej podpory získavajú víťazi účasť v 9-mesačnom programe, ktorého cieľom je podporiť spoluprácu výrobných firiem a inovátorov. To bol aj hlavný motív projektu OpenMaker,“ uviedol projektový manažér pre Slovensko Ľubomír Billý.

Do súťaže sa celkom zapojilo 137 partnerských konzorcií výrobných firiem a inovátorov  zo Slovenska, Talianska, Španielska a z Veľkej Británie. Najviac, až 51 spoločných projektov, zastupovalo práve Slovensko.

„Boli sme milo prekvapení rekordným počtom žiadostí zo Slovenska. Enormný záujem, spolu s vysokou mierou inovatívnosti a kvality projektov len potvrdzujú, že koncept otvorených inovácií má svoju budúcnosť aj na Slovensku. Naša podpora pritom nekončí pri 5-tich víťazných projektoch. Našou snahou je intenzívne podporovať aj ostatné kvalitné a zmysluplné projekty a pomáhať im tak prinášať inovácie do výrobného sektora na Slovensku,“ dodal Ľubomír Billý.

Spolu OpenMaker podporí spolu 20 európskych projektov (päť v každej zapojenej krajine), ktoré prinášajú prelomové riešenia do sveta výroby, obohatené o širší spoločenský dosah. Každý z projektov získa 20 tis. €. Tieto nové partnerstvá majú potenciál nielen priniesť veľkú spoločenskú hodnotu inovovaním európskeho výrobného odvetvia a navrhovaním nových trvalo udržateľných podnikateľských modelov.

Ako bonus predpokladajú aj priamu účasť viac ako 7 000 jednotlivcov, čím sa vytvoria nové pracovné príležitosti v kľúčových odvetviach pre inteligentný rast.

Projekt OpenMaker bude pokračovať aj v roku 2018. Už v januári sa budú konať tematické workshopy  „Ako pripraviť úspešný projekt“ a „Univerzity a firmy – spolu na ceste k inováciám“.

Vo februári sa začne ďalšie kolo inovačnej súťaže, v rámci ktorej budú môcť výrobné firmy  v priebehu niekoľkých mesiacov získať celé spektrum inovačných riešení od inovátorov, a to nielen zo Slovenska.

Viac o všetkých víťazoch projektu OpenMaker sa dozviete na stránke openmaker.eu.